A győri Audi Akadémia központjában a 8 hetes elméleti és gyakorlati oktatás során a hallgatók olyan szakmai kompetenciákra és készségekre tehetnek szert, amelyek nemcsak a jövőbeli munkafolyamataikhoz elengedhetetlenek, hanem felkészítik őket a folyamatosan változó digitális és elektromos transzformáció kihívásaira is. Emellett átfogó képet kapnak az SAP® S/4 HANA rendszerről, Audi specifikus ismeretekkel kiegészítve.
Mi indukálta a projekt életre hívását?
Stefanic Ádám (S.Á.): Egy új SAP® üzemeltetési szolgáltatást vettünk át a Volkswagen AG-tól, ez indukált bővülést a meglévő létszámban. Ennek egy részét a jelenlegi csapatunkból oldottuk meg, egy másik jelentős részét pedig ezen projekt, az SAP ® College keretein belül integráljuk az AUDI HUNGARIA AHEAD Kft.-be.
Az SAP® üzemeltetés világában először választottuk azt az utat, hogy egy nagyobb létszámú leendő munkavállalói körnek egyszerre adunk átfogó képzést. Ezzel a projekttel az AUDI HUNGARIA Zrt. és az AUDI HUNGARIA AHEAD Kft. közötti transzformációs lehetőséget is erősítettük.
Mi volt a fő célkitűzése a kezdeményezésnek?
S.Á.: A fő cél, hogy egy olyan módszertant dolgozzunk ki, amellyel a különböző szakmai hátterű és tudású kollégák azonos tudásalapot tudjanak kiépíteni. Ezzel az AUDI HUNGARIA AHEAD Kft. a képzési támogatáson keresztül egy saját SAP-s csapatot tud fejleszteni. Ez a fejlesztés teljesen egybeesik a képzési támogatás céljával, hogy plusz kompetenciákkal lássunk el munkavállalókat.
Pontosan hány ember indult el a programban? Végül a kiválasztott csapat milyen összetételű lett? Kicsit a hátterükről, előképzettségükről tudsz mesélni általánosságban?
S.Á.: Az aktuális programra 12 kolléga került kiválasztásra. Vannak, akik vállalaton kívülről érkeztek más iparágakból, azonban házon belülről, az Audi Hungariából is jelentkeztek karrierváltók többek között a logisztika, egészségmenedzsment, vagy személyügy területéről.
Emellett olyan felvételt nyert munkatársak is kezdik meg nálunk pályafutásukat, akik korábban már gyakornokként is bizonyítottak az Audi Hungariánál.
A kiválasztott pályázók ezáltal különböző szakmai háttérrel, szaktudással vágtak bele az SAP® College képzésbe, kifejezetten SAP® specifikus IT-hoz kapcsolódó „múlttal” egyikőjük sem rendelkezik. Azonban a képzéshez közel álló logisztikai, adminisztratív és egyéb területeken szerzett tapasztalataikat természetesen a jövőbeli munkájuk során kamatoztatni tudják az IT szektorban is.
Hogyan zajlott a megvalósítás, mik voltak a fő mérföldkövek?
S.Á.: A folyamatot egy nagyon hosszú projektmunka előzte meg, számos terület bevonásával, így például az AUDI HUNGARIA AHEAD Kft. ügyvezetése, SAP Competence Center, Személyügy/Munkaügy, Employer Branding, Audi Akadémia, Adó/Vám/Állami Támogatások munkatársai mind részt vettek a projektben.
Közös együttműködéssel kidolgozásra került az oktatási tematika (tartalmi követelmények), majd létrehoztuk a tanulmányi szerződéseket.
Ezt követte egy sokszínű marketing kampány, majd a pályázatok beérkezése után egy előszűrés. Ezt zárta egy kiválasztási folyamat, amely lezárásaként kiértesítettük a szerencsés, felvételt nyert munkatársakat és július elején el is kezdődött az oktatás.
Mi a következő lépés? Mi vár még a résztvevőkre a képzés lezárását követően?
S.Á.: Jelenleg egy intenzív, átfogó SAP® képzést kapnak a kollegák, amire a későbbiekben építkezni tudnak, illetve további specifikus oktatásokat elvégezve alkalmassá válnak a rendszer későbbi üzemeltetésére.
A következő állomás a záróvizsga, sikeres teljesítése esetén a hallgatók szeptember közepétől német környezetben, német oktatóktól kapják meg az érintett telephelyekre már bevezetésre került rendszer- és folyamatismeretet. 2024. év végével vagy 2025. év elejével pedig megkezdhetik üzemeltetői tevékenységüket a gyakorlatban is.
Egy nagy csapat részét fogják képezni, ahol már évek óta az SAP® témában tevékenykedő, tapasztalt kollegák veszik őket a szárnyaik alá.
Érkeztek visszajelzések a tanulóktól? Sikeresen veszik/vették az akadályokat? Mi okozta a legnagyobb kihívást?
S.Á.: A legnagyobb kihívást talán a napi 4 óra, intenzív oktatás okozza, mert rövid idő alatt rengeteg információ „zúdul” rájuk. Az akadályokat eddig sikeresen vették. Túl vagyunk 3 részvizsgán, ahol minden tanuló jó eredménnyel szerepelt! Nem félnek kérdezni az oktatóktól, szorgalmasak, rendkívül motiváltak.
Várható a közeljövőben hasonló kezdeményezés a vállalaton belül?
S.Á.: A Beszerzés területen egy hasonló program már hosszabb ideje fut. Az IT-n eddig ilyen kezdeményezés nem volt, azonban ezt a módszertant a jövőben is alkalmazni fogjuk, nagyobb megbízások esetén. Egy ilyen programhoz az kell, hogy egy 10-50 fő közötti csapat felépítése szükségessé váljon, amely a jelenlegi digitális transzformációban maximálisan elképzelhető.
Belovári Amanda és Kosztrics Patrícia számára már a képzésre való felvétel is nagy váltást jelentett, hiszen Amanda a járműgyári szériadiszpozíció, Patrícia pedig a személyügy, Egészségmenedzsment területéről érkezett az IT szektorba.
Miért jelentkeztetek a képzésre? Mi motivált benneteket a váltásra?
Belovári Amanda (B.A.): Az Audi Hungariánál járműgyári szériadiszponensként eltöltött három és fél év alatt sok tapasztalatot szereztem, mégis, amikor szembejött velem az SAP® College, úgy éreztem, hogy élnem kell a képzés által nyújtott lehetőségekkel, itt az idő, hogy a karrierem új irányt vegyen.
Úgy gondolom, hogy az IT világa egy olyan dinamikusan fejlődő terület, ahol új kihívásokkal találkozhatok és folyamatosan bővíthetem a tudásomat.
Kosztrics Patrícia (K.P.): Az Egészségmenedzsment területén 3 év leforgása alatt nagyon megszerettem az audis légkört és az itt dolgozó munkatársaimmal is jó kapcsolatot ápoltam, így szerettem volna egy hosszú távú lehetőséget találni a vállalatnál. Az akkori vezetőmtől hallottam az SAP® College lehetőségéről és mivel mindig is érdekelt a személyügyi témák mellett az informatikai szektor, így megpályáztam a lehetőséget. A döntésemben az motivált, hogy mindig is nyitott voltam az előttem álló kihívásokra és szeretném egy teljesen új területen kipróbálni magam.
Hogyan élitek meg a képzést? Nehezebb, mint amire számítottatok?
K.P.: A tananyag sokrétű, rengeteg információt kapunk az SAP® különböző moduljairól, amik a termelési folyamatokban játszanak szerepet. Korábban a személyügyön nem találkoztam termeléshez kapcsolódó témákkal, nem láttam bele ilyen részletesen a működési rendszerekbe, számomra teljesen ismeretlen volt a gyártás világa. Mindig is vonzottak a műszaki, digitális témák, így nem élem meg nehézségként, hogy elsajátítsam és beépítsem ezeket az új ismereteket. Azonban vannak a tananyagnak olyan részei, amik összetettek és ezáltal nehezebb a megértésük, ugyanakkor az oktatók, illetve a kollégák mindig segítőkészek.
B.A.: A 8 hetes képzés rendkívül intenzív és átfogó, sok energiát és kapacitást vesz igénybe. Azonban ez az oktatási-tanulási forma lehetővé teszi, hogy ilyen rövid idő alatt is teljeskörű tudást szerezzünk és a lehető legtöbbet tanuljunk. Én is úgy érzem, hogy egyes témák nehezebbnek bizonyultak, de szakmai oktatóink segítettek átlendülni ezeken. Kíváncsian várom, hogy a munkánk során hogyan tudjuk majd hasznosítani a rendelkezésünkre álló gazdag tudásanyagot.
Mit láttok a legnagyobb kihívásnak a programban?
B.A.: A legnagyobb kihívást számomra talán az jelenti, hogy az új technikai ismereteket gyorsan és mélyen elsajátítsam, hogy a gyakorlatban is hasznosítani tudjam a jövőben. Illetve az időmenedzsment. Fontosnak tartom, hogy a képzés mellett elegendő időt tudjak szánni a tanulás mellett a magánéleti teendőkre is (mint például az egyetemi mesterképzés vagy a rendszeres testmozgás az egész napos ülés után).
Azonban ezek a „próbatételek” motiválnak is, mert ha sikerül megugranom ezeket az akadályokat, az nagyban hozzájárul a szakmai fejlődésemhez.
K.P.: Talán, amit megemlítenék, hogy a különböző modulokat más-más oktató tartja hétről hétre, így a különböző oktatási módszerekhez kell alkalmazkodnunk, azonban mindig igyekszünk felvenni a ritmust. A legnagyobb kihívás szerintem majd a szeptemberben kezdődő oktatási sorozat lesz, amiben már ténylegesen az SAP® üzemeltetésének ellátását fogjuk megtanulni a német kollégáktól.
Milyen közös pontokat találtok az előző pozíciótokkal, munkafeladataitokkal?
B.A.: Bár a járműgyári szériadiszpozíció nem közvetlenül kapcsolódik az IT szektorhoz, korábban a szériadiszpozíciós folyamatokat és feladatokat az SAP® AP6 logisztikai moduljai segítségével követtem és láttam el, így az SAP® világa nem ismeretlen a számomra. Az előző munkahelyeimen szerzett széleskörű logisztikai ismereteim is hasznosnak bizonyulnak az SAP® üzemeltetés területén, mivel a rendszerben leképzett logisztikai folyamatokat könnyebben el tudom képzelni.
Emellett az előző évek ellátási kihívásai által szerzett tapasztalatok segítenek abban, hogy gyorsan tudjak alkalmazkodni az új helyzetekhez és feladatokhoz, könnyen oldjak meg ad hoc jellegű problémákat. Hálás vagyok, hogy az előző munkahelyemről olyan készségeket és szemléletmódot hoztam magammal, amelyeket itt is és az élet más területein is fogok tudni alkalmazni, mint például a precizitás, a hatékony kommunikáció, a stresszhelyzetek és problémák megoldása, valamint a magabiztosság.
K.P.: Én sem eveztem teljesen ismeretlen vizekre, mivel már az előző pozíciómban is dolgoztam SAP® és egyéb IT-s rendszerekkel. Részt vettem SAP® funkciók, foglalkozás-egészségügyi szoftver új verzióinak tesztelésében, így egy szoftver háttérrendszerébe is bepillantást nyerhettem. A területen lévő informatikai problémák megoldásában gyakran segítettem a kollégáimnak, ebből kifolyólag sokszor kerestek a felmerülő hibákkal. Erre az alaptudásomra, ezekere a tapasztalataimra tudok jelenleg a képzés során és a jövőbeni munkafeladataimban is támaszkodni.
Miért tartjátok fontosnak, hogy a tudásotokat folyamatosan fejlesszétek? Mit tanácsoltok azoknak, akik váltás előtt állnak?
B.A.: Az élethosszig tartó tanulás kulcsfontosságú, különösen olyan területeken, mint az IT, ahol a technológia folyamatosan fejlődik. Az önképzés elősegíti a szakmai fejlődést és nyitottabbá tesz az új ötletekre és innovációkra. Azoknak, akik váltás előtt állnak, azt tanácsolnám, hogy ne féljenek az ismeretlentől, bátran vágjanak bele, és legyenek nyitottak a tanulásra, mert ez az első lépés a siker felé.
K.P.: A változás nem feltétlenül rosszat jelent, hanem inkább egy lehetőség az ember számára, hogy próbára tegye saját magát egy új, addig ismeretlen terepen.
Ha kimerünk lépni a komfortzónánkból, egy új lehetőséget kapunk a fejlődésre. Én is azt emelném ki, hogy ahhoz, hogy lépést tudjunk tartani a mai világban a szakmai trendekkel elengedhetetlen, hogy a tudásunkat folyamatosan új ismeretekkel bővítsük.
Hogy érzitek magatokat az új helyeteken? Milyen a csapat?
K.P.: Jól érzem magam itt, az új területen, alig várom, hogy az új munkakörökben ellássam a feladataim. A csapatunk szerintem nagyon jó, diverz, mivel mindenki más-más szakterületről érkezett, így több aspektusból van lehetőségünk rálátni a gyár működésére is. Az oktatási időszak alatt is számíthatunk a másikra, kis csoportokban tanulunk és beszéljük át az éppen aktuális témakört. Segítjük egymást a vizsgákra való felkészülésben is.
Ebben a pár hétben nem csak új kollégákat ismertem meg, hanem új barátokat is szereztem.
B.A.: Egyelőre még szokatlan, de úgy vélem, hogy jól fogjuk érezni magunkat az új helyünkön. A csapat rendkívül sokszínű, ahol többféle egyéniség és munkastílus találkozik, ami bár kihívással teli, de lehetőséget ad a különböző perspektívák megismerésére és hasznosítására a közös célok elérésében.